Natura 2000
Natura 2000 – tai Europos bendrijos svarbos saugomų teritorijų tinklas, skirtas apsaugoti visos Europos mastu aptinkamus retus ar nykstančius gyvūnus ir augalus bei gamtines buveines. Natura 2000 teritorijų tinklą sudaro: Paukščių apsaugai svarbios teritorijos (PAST) ir Buveinių apsaugai svarbios teritorijos (BAST).
Terminas „buveinė“ nusako vietą, kurioje gyvenama, būnama. Šiuo žodžiu apibūdinama ne tik žmogaus, bet ir visų gyvų būtybių gyvenamoji aplinka. Gamtos buveinės – tai skirtingo tipo pievos, miškai ar kopos, taip pat ežeras, upė, pelkė, marios, jūra.
Didėjant miestų ir dirbamų laukų plotams, mažėja natūralių gamtinių buveinių, tuo pačiu neišvengiamai nyksta jose gyvenančios augalų, gyvūnų ir kitų gyvųjų organizmų rūšys.
Siekiant išsaugoti natūralias gamtines buveines ir retų rūšių gyvenamąją aplinką, 1992 m. Europos Sąjungos šalys narės patvirtino Natūralių buveinių ir laukinės faunos bei floros apsaugos direktyvą – Buveinių direktyvą. Šis dokumentas nurodo pagal kokius požymius turėtų būti atrenkamos skirtingų tipų gamtinės buveinės, kurios yra vertos apsaugos, įsteigiant specialias buveinių apsaugai svarbias teritorijas.
1979 m. buvo patvirtinta direktyva dėl laukinių paukščių apsaugos – Paukščių direktyva. Šis dokumentas – pirmasis Europos sąjungos gamtos srities teisės aktas. Pagal Paukščių direktyvos reikalavimus yra steigiamos laukinių paukščių apsaugai svarbios teritorijos.
Remiantis Buveinių ir Paukščių direktyvomis įsteigtos saugomos teritorijos apjungiamos į Europos sąjungai bendrą saugomų teritorijų tinklą – pavadintą „Natura 2000“.
Atnaujinimo data: 2025-02-20