Kaip apželdinti ir tvarkyti sodybas?

PRIMENAME
Žmonės augino ir augina darželiuose tas gėles, kurios žavėjo grožiu, maloniai kvepėjo, buvo tinkamos maistui ar vaistui ruošti ir kurių reikėjo įvairioms apeigoms. Nuo to laiko, kai Kuršių nerijos gyventojai į savo sodybas pradėjo įsileisti vasarojančius svečius, vietiniai gyventojai stengėsi kuo įdomiau kiemus apželdinti, kad jie trauktų poilsiautojų, lankytojų akį, pamalonintų jų širdis...
Apklausos rodo, kad žvejų namų kiemuose žydintys gėlynai nerijos svečių yra vertinami ne ką mažiau nei įstabiosios smėlio kopos. Be to, jie turi dar ir praktinę naudą –želdiniai stabdo erozinius procesus, paslėpia neišvaizdžius statinius, padidina kraštovaizdžio estetinę vertę.  
RAGINAME
•    Prieš pasirenkant augalus raginame konsultuotis su direkcijos specialistais – bendradarbiaudami su Klaipėdos botanikos sodo darbuotojais, padėsime ieškoti geriausių sprendimų. Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija 2020 m. kartu su Klaipėdos universiteto botanikos sodu parengė leidinįEi, kieno kieno žalias kiemelis. Leidinyje atrasite Kuršių nerijos sodybose rekomenduojamų gyvatvorėmis, kiemų darželiams augalų sąrašą.
•    Norėdami iš esmės pertvarkyti savo kiemus, pasirenkite bendrą kiemo sutvarkymo projektą su dendrologine (apželdinimo dalimi) dalimi. Raginame rinktis tradicinius augalus (mirtas, alyvas, saulėgrąžas, piliarožes ir kt.) ir vengti Kuršių nerijai netinkamų ar invazinių kiemo augalų (pvz. tujų, rykštenių). Susipažinkite su kiemų augalų rekomendacijomis (nuorodos į Rekomenduojamų augalų sąrašą Kuršių Nerijos urbanizuotuose želdynuose ir knygutę)
•    Suteikite galimybę Kuršių nerijos lankytojams grožėtis etnografinėmis žvejų sodybomis, išpuoselėtais kiemais, neužsodinti sklypų aukšta, nepersišviečiančia gyvatvore, o vasaros sezono metu - neužstatyti automobiliais.
INFORMUOJAME
•    Kuršių nerijos nacionalinio parko tvarkymo plano nuostatomis yra įtvirtinta, kad senosiose gyvenviečių dalyse draudžiama mažinti želdynų (įskaitant darželius ir gėlynus) plotus prie namų, kiemai negali būti asfaltuojami, kiemų takai ir vietos automobiliams statyti turi būti grindžiami neištisine danga (ažūrinėmis trinkelėmis ir kitomis vandeniui pralaidžiomis medžiagomis, vizualiai nedidinančiomis kietų dangų ploto).
•    Kiemo aikštelės, kurių plotas yra 10 kv. m. - 100 kv. m., yra priskiriamos I grupės inžineriniams statiniams. Kuršių nerijoje, statant ar rekonstruojant tokius statinius, yra privalomas statybą leidžiantis dokumentas.
Daugiau informacijos suteiks Kraštovaizdžio apsaugos skyrius [email protected] arba tel. nr. 8 656 35027.

Daugiau pasidomėkite:
    Želdynų įstatymas
    Sprendimas dėl Neringos savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisyklių
    Neringos savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisyklės 
    Klaipėdos miesto želdynų ir želdinių apsaugos taisyklės, Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos sprendimu Nr. T2-389, 2008 m. lapkričio 27 d.
    Gražina Žumbakienė „Senieji Lietuvos gėlių darželiai: kvapnūs, puošnūs, gydantys“.
    Loreta Martynėnaitė „Kraštovaizdžio konstravimas. Gėlių darželiai Lietuvoje XX a. – XXI a. pradžioje“.
    Kęstutis Demereckas „Kuršių nerija senuosiuose atvirukuose“.
    Zigmantas Gudžinskas „Tradiciniai Lietuvos darželių augalai“.

Atnaujinimo data: 2023-10-19