Kanadinė elodėja (Elodea canadensis) – daugiametis, visiškai paniręs vandens augalas, šakotu iki kelių metrų užaugančiu stiebu. Kanadinė elodėja savaime paplitusi Šiaurės Amerikoje. Ji kaip akvariuminis augalas Europoje pradėtas auginti XIX a. pirmojoje pusėje ir atsitiktinai pateko į vandens telkinius bei išplito po visą Europą. Dabartiniu metu kanadinė elodėja yra užėmusi visas tinkamas buveines. Rūšis Europoje sėklų nesubrandina, nes auga tik moteriškieji individai, tačiau lengvai dauginasi vegetatyviniu būdu. Elodėjos žiemojančius pumpurus arba stiebo dalis vanduo nuneša į naujas vietas. 

Lietuvoje pirmieji šios rūšies augalai registruoti 1884 m. Dabar šalyje, kaip ir visoje Europoje, rūšis visiškai natūralizavusi ir plačiai paplito ir aptinkama beveik visuose jai augti tinkančiuose vandens telkiniuose – taip pat ir Kuršių mariose. 

Grėsmės. Kanadinės elodėjos greitai sudaro vienarūšius sąžalynus, kurie neleidžia šviesai pasiekti kitų vandenin panirusių augalų, todėl yra nustelbiami vietiniai augalai. Vis tik yra nustatyta, kad elodėjos kenkia tik tada, kai sudaro tankius sąžalynus. Jeigu auga su kitomis rūšimis, aiškaus neigiamo poveikio nedaro.

Kovos būdai. Tam tikruose vandens telkiniuose (pvz., tvenkiniuose) elodėjų gausumą galima kontroliuoti naudojant žolėdes žuvis (pvz., baltuosius amūrus). Elodėjas iš vandens galima išgraibstyti, tačiau tekančio vandens telkiniuose metodas netinka ‒ augalų dalis gali išnešioti srovės.

Atnaujinimo data: 2023-10-19