Europos paveldo dienose – tvarumo tema

Data

2022 09 13

Įvertinimas
0
20220910_110739.jpg

Šių metų Europos paveldo dienų (EPD) minėjimas Kuršių nerijoje vyko dvejose jos istorinėse gyvenvietėse – Juodkrantėje ir Preiloje. Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos organizuoti renginiai „Ką pasakoja vilos Loebel istorija?“ ir „Užpustytų kaimų istorijos“ kėlė tvaraus paveldo klausimus.

Rugsėjo 10 d. Juodkrantėje vykusį renginį „Ką pasakoja vilos Loebel istorija?“ atidarė plačiai žinomas paveldo žinovas Laisvūnas Kavaliauskas, atstovaujantis Kultūros paveldo departamento Klaipėdos skyrių.  Susirinkę juodkrantiškiai ir gausus Neringos poilsiautojų būrys, domėjosi sudėtingu istorinės šios gyvenvietės vilos prikėlimo naujam gyvenimui procesu. Pastarojo specifika dalinosi vilos „Loebel“ šeimininkas Dominykas Chlebinskas, o tvaraus restauravimo principus demonstravo vilos restauratoriai Vaidotas Bliūdžius ir Jonas Būta.

Organizatorių nuotr.

1881 m. statyta vila ir anuomet, ir šiandien traukia akį savo puošnumu. Vilos šeimininko ir jos restauratorių dėka per du metus vykusius restauravimo darbus, vilai buvo gražintas pirminis vaizdas. Įdomus faktas, kad sovietmečiu į pastato fasadą įmūrytas netinkamas plytas turėjo pakeisti tikros, prūsiškos. Dominykas jų ieškojo ir surado kitoje Kuršių marių pusėje. Kitas įdomus faktas – restauravimo metu sklype rastas neatidarytas vaistų buteliukas. Anot susirinkusių, tokio tipo vaistai naudojami ir šiandien.

Organizatorių nuotr.

Tą pačią dieną vykęs renginys „Užpustytų kaimų istorijos“ Preiloje dėl nepalankaus oro sąlygų iš Labrenzo vilos kiemo (Preilos g. 85) buvo perkeltas į Preilos bibliotekos salę.

Sausakimšoje salėje buvo aktualizuota Preilos gyvenvietė, prisimintos Kuršių nerijos užpustytų kaimų istorijos, reikšmingas dėmesys skirtas anuometinėms žvejybos, namų statybos ir puošybos tradicijoms, nematerialiam paveldui. Apie buvusias  Kuršių nerijos gyventojų tradicijas papasakojo bei kuršininkų dainas atliko betarpišką atmosferą sukūręs folkloro ansamblis „Giedružė“.

Organizatorių nuotr.

Renginyje pristatyta šiais metais Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos išleista knyga „Užpustyti“ taip pat sulaukė didelio susidomėjimo. Knygoje surinkti užpustytų gyvenviečių istorijų fragmentai, užfiksuoti Kuršių neriją lankiusių keliautojų užrašuose, senose fotografijose ir žemėlapiuose.

Organizatorių nuotr.

Idėja pradėti rengti paveldo dienas gimė Prancūzijoje dar 1984 metais, jos iniciatorius buvo Prancūzijos kultūros ministras Jack Lang. Per keletą metų šis renginys išplito po daugelį vakarų Europos šalių. Lietuva prie „Europos paveldo dienos” programos prisijungė 1994 m. Europos paveldo dienų metu Europos valstybėse pagal tų metų pasirinktą temą organizuojami įvairaus pobūdžio nemokami renginiai, skirti visuomenei, siekiant ją supažindinti su kultūros paveldu, parodyti tai, kas paprastai yra visuomenei neprieinama, aktualizuojant vienokią ar kitokią kultūros paveldo sritį.

Tradicija tapusius EPD renginius Lietuvoje koordinuoja ir organizuoja Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, taip pat miestų bei rajonų savivaldybės, kultūros įstaigos, kultūros paveldo objektų valdytojai. Gausus į renginius susirinkusiųjų susidomėjimas rodo, kad esame neabejingi savo istorijai, kultūros paveldui, tradicijoms.

Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija EPD dienų renginius organizuoja nuo 2018 m.  

Organizatorių nuotr.