Kraštovaizdžio monitoringas
Mus supanti aplinka nuolat keičiasi. Gamtiniame kraštovaizdyje natūralūs pokyčiai vyksta lėtai. Tik dėl stichinių nelaimių, pavyzdžiui audrų ar gaisrų, jie gali būti momentiniai. Gyvenvietėse, urbanistinėje aplinkoje pokyčiai gali vykti sparčiau, jie yra labiau matomi.
Kuršių nerijos kraštovaizdžio pokyčiai fiksuojami nuo 2006 m. Šiuo metu nacionalinio parko direkcijos darbuotojai stebi 19 taškų. Dalyje taškų fiksuojami tik gamtiniai elementai, dalyje – tik urbanistiniai, tačiau yra ir mišrių. Monitoringas vykdomas vieną kartą per metus siekiant turėti kuo ilgesnę stebėjimų seką, nes labai dažnai tik ilgalaikė stebėsena gali atskleisti lėtai vykstančius procesus.
Kraštovaizdžio pokyčių stebėjimas yra labai svarbus vertinant Kuršių nerijos nacionalinio parko ir Kuršių nerijos, kaip UNESCO Pasaulio paveldo objekto, būklę. Išskirtinės visuotinės vertės apraše kaip viena iš svarbiausių šios vietovės savybių įvardinamos būdingos Kuršių marių panoramos ir siluetai. Mūsų vykdomame monitoringe yra parinkti specialūs taškai, kurie leidžia stebėti ir vertinti kaip keičiasi panoramos ir siluetai, kokie pokyčiai vyksta didžiajame kopagūbryje, kaip keičiasi aplinka po gamtotvarkos ar krantotvarkos darbų, stichinių nelaimių.
Žemiau pateikiame trumpą kiekvieno stebimo kraštovaizdžio monitoringo taško aprašymą su mūsų stebėtais pokyčiais. Valstybinio kraštovaizdžio monitoringo ataskaitas pilna apimtimi galite rasti čia.