Smiltynė


Prieš 500 metų Smiltynė buvo paskutinis Kuršių nerijos smėlėtojo iškyšulio taškas. XVI a. viduryje Smiltynėje gyveno vos 5 žmonės. Netrukus gyvenvietė truputį išsiplėtė, bet gyventojų skaičius ilgą laiką neviršijo 20 – čia buvo įsikūrusios vos kelios žvejų šeimos. 
Smiltynės suklestėjimui didelę įtaką turėjo Pašto kelias. Smiltynės centre ant kopos stovėjo Smėlio  karčiama - vokiškai Sandkrug. Užeiga buvo skirta pailsėti ir pasistiprinti pašto keliu vykusiems keliautojams. Nuo jos ir kilo visos gyvenvietės pavadinimas. Tačiau apie 1830 m., kuomet Pašto kelią - iš Sankt Peterburgo į Karaliaučių - „nutiesė“ patogesniu maršrutu - per Šiaulius ir Tilžę, Smiltynė pajuto lankytojų ir finansinių įplaukų stygių. Sudegus Smiltynės smuklei, komercijos tarėjas Masonas  šioje gyvenvietėje įžvelgė  pramogų ir poilsio, pajūrio maudyklių ir poilsinių vilų verslo perspektyvą.  
Kurortu Smiltynė tapo XX a. pradžioje, kuomet Klaipėdos pirklių organizacija čia pasistatė kurortinių pramogų ir aktyvaus poilsio kompleksą - Kurhauzą. Jo atsiradimas paskatino Smiltynę pereiti į kurortinio gyvenimo ritmą: čia kūrėsi pasivaikščiojimo takai, promenados, restoranai, ir žinoma, kilo, naujos miestiečių poilsiui skirtos vilos. Jas turtuoliai statėsi marių pakrantėje abipus kurhauzo. Magistratas ir pirkliai negailėjo lėšų šiai kurortinei vietai tvarkyti. Per mišką, paplūdimių link vedė takai, prie jų stovėjo prekybiniai paviljonai, buvo statomos altanos, suolai. 
Ir dabar Smiltynėje galima pamatyti puikiąsias XX a. pradžioje statytas vilas.
Pietinis vilų kvartalas pradėjo formuotis  aplink Kurhauzą. Šiuo metu iš šešių pastatų grupės yra išlikę tik keturi pastatai – dabartiniai Smiltynės g. 19, 20, 21, 22 numeriais pažymėti namai. Vilos ne kartą buvo remontuotos ir rekonstruotos. 
Ypatingai gražus Smiltynės g. 20  numeriu pažymėtas namas  pasižymi tarpukario viloms būdinga architektūra. Tai vienaaukštis, medinėmis lentelėmis apkaltas pastatas su mansarda. Pagrindiniame fasade iškeltas erkeris su arkiniais langais. Vilos šone pristatyta veranda, kuriai dekoratyvumo suteikia penkiakampių briaunų langai. Lėkštus stogus puošia lėkiai. 
Iš išlikusių šiaurinio kvartalo vilų dekoratyvumu išsiskiria buvusi vila “Hubertus”, dabar Smiltynės g. 11. XX a. pr. statyta vila yra tuo metu vyravusio vokiško Jugendo stiliaus pavyzdys, kurį atpažįstame iš sudėtingai išlankstytų fachverko konstrukcijos medinių dalių, frontonų skydų dekoro. 
Apie spalvingą šių vilų istoriją žinoma nedaug – išliko tik prisiminimų nuotrupos ar senieji pavadinimai. Ant marių kranto išsirikiavusių vasarnamių eilė nepaprastai gražiai atrodo šimtamečių medžių pavėsyje, gražiai dera su gamtine aplinka. Žalumoje paskendusios senosios vilos suteikia Smiltynei paslaptingumo ir nepalieka nė vieno abejingo.
Šiuo metu Smiltynė traukia ne tik puikiais paplūdimiais ir jūrų muziejumi, bet ir vieta, kur galima pabėgti nuo miesto šurmulio. Daugybė miško takelių kviečia pasivaikščioti, mėgautis žaluma ir kvėpuoti jūra.
Vienoje gražiausių vilų Smiltynės 11 vasaros sezono metu veikia Kuršių nerijos nacionalinio parko lankytojų centras. Čia organizuojamos įvairios edukacijos, ekskursijos. Šalia yra įsikūrę egzotinių drugelių namai.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-05-17