Pervalka

Pervalką 1844 m. įkūrė persikėlėliai iš užpustytų Naglių. XX a. pradžioje tai buvo mažiausias Kuršių nerijos kaimelis. Jame gyveno apie 150 žmonių, anksčiau buvo ir mokykla. Tiek anuomet, tiek dabar į Pervalką nuo kelio veda du keliai. Vienas - pro girininkiją o kitas – žvejų kelias prie jūros. Pirmieji gyventojai atsikėlė ten, kur dabar šalia dviračių tako tebelikusi viena sodyba. Besiartinanti Skirpsto kopa privertė žmones dar kartą trauktis, ir 1880 - 1881 m. už maždaug 1,5 km buvo pasirinkta kita vieta. Tuoj už jos - Birštvyno ragas. Žodis  Birscht  reiškia beržyną, lapuočių miškelį. Už jo – Žirgų ragas, vadintas Sirgarax.
Apie 1895 m. pradėta želdinti kopas. 1900 m. Pervalkoje pastatytas švyturys, o 1901 m. čia pradėjo veikti vienklasė mokykla. 1933 m. Pervalka įgijo kurortinės vietovės statusą, atsirado naujų pastatų, žvejų uostelis, veikė karčema ir parduotuvė. Po karo gyvenvietė sunyko,vėliau į ją pradėjo keltis gyventojai iš kitų Lietuvos vietovių. 1961 m. Pervalka tapo Neringos miesto dalimi. 
Pervalka yra pati mažiausia Neringos gyvenvietė. Čia yra išlikę ir labai gražiai restauruoti mediniai vienaaukščiai XX a. I pusės žvejų namai su dvišlaičiais čerpių ar nendrių stogais. XX a. II pusėje buvo pastatyta poilsio namų pagal architektų P. Grecevičiaus, V. Guogio, V. Makaraičio, V. Stausko, J. A. Zavišos projektus. Kelios šiuolaikinės vilos prisideda prie architektūrinės kaimelio įvairovės. Yra 2 nedidelės prieplaukos ir molas. Visus metus čia veikia parduotuvė ir kavinė „Vėjopačio užeiga“, kurioje galima paragauti Kuršių marių žuvies patiekalų, iš kurių vienas populiariausių yra „Karoso šonkauliai“. Vasarą veikia daugiau kavinių, tačiau įvairesnių paslaugų reikia ieškoti didesnėse gyvenvietėse.
Šalia Pervalkos stūkso 53 m aukščio Skirpsto kopa – gamtos paveldo paminklas -  nuo kurio atsiveria nuostabus vaizdas. Šalia kelio link jūros stovi  menininko E. Jonušo 1975 m. sukurta L. Rėzos skulptūra, ant kurios užrašytas poeto tekstas primena pustomų kopų sukeltą tragediją. Nuo gyvenvietės pabaigos pamariu šiaurės kryptimi galima nueiti iki Žirgų rago ir pasigėrėti nuostabiu vaizdu į Mirusias kopas Naglių gamtiniame rezervate.
 

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-05-17